Головна (укр)

ІНСТИТУТ ДОСЛІДЖЕНЬ СВІТОВИХ РИНКІВ ТА
МІЖКУЛЬТУРНИХ КОМУНІКАЦІЙ

Шановні друзі!

Ще донедавна українські експортери задовольнялися ринком СНД, де наша продукція була затребувана, а прибуток гарантований. Зараз ситуація докорінно змінилася і за альтернативні світові ринки вже потрібно боротися, битися, навіть не знаючи правил.

Не багато країн поспішають розкривати свої ринки всім бажаючим експортерам, в тому числі українським::

  • потрібна висока якість товарів,
  • гарантовані строки поставки,
  • конкурентні ціни,
  • сертифікація,
  • стандартизація,
  • дослідження ринків
  • та інші атрибути міжнародного бізнесу.

Але це тільки наочніі складові успіху.

Інші фактори, ще більш важливі, все ще невідомі українським підприємцям. Або, у будь-якому разі, не беруться ними до уваги. Наприклад, такі поняття, як національний діловий етикет, ментальність народів країн Азії та Африки, національні особливості бізнес переговорів навіть, елементарні правила поведінки за кордоном, які мають вирішальне значення в міжособистісних відносинах в цих країнах. Особливо в мусульманських країнах, Китаї, Японії, Кореї, Індії, Таїланді, скрізь на Сході. Принаймні в бізнесі і політиці. Спочатку суто людські відносини, а потім - ділові. Така реальність на Сході. Але особисті стосунки за одну зустріч не побудуєш, і за дві - так само. Це тривалий процес.

Досвід показує, що ні відома марка товару, ні, навіть, стратегічне партнерство держав, не гарантує компанії успіх, якщо в міжособистісних стосунках із східним партнером ви припускаєтесь помилок, або вдаєтесь до грубощів. У цих регіонах все побудовано на особистих зв'язках, що передбачає фізичну присутність партнерів на одній території. Або багаторазові взаємні візити. У ділових колах як західних, так і східних країн є аксіомою володіння таким механізмом переговорного процесу як діловий протокол та етикет, і прояв некомпетентності з питань етикету часто перекреслює навіть успішне листування Сторін.

Ось чому так часто обриваються, здавалося б усталені зв'язки і райдужні перспективи. Адже не знаючи звичаїв і етикету конкретної країни можна не тільки випадково образити партнера, але і зробити його своїм недругом: часто слова, вирази, жести, погляд, навіть квіти з їх символікою, форми вітання і, здавалося б, щирі подарунки, прийнятні в одній країні, засуджуються і навіть переслідуються, в інший..

На своїх семінарах ми знайомимо слухачів з національними особливостями ведення бізнесу в Афро-азійських країнах внаслідок чого становиться більш зрозумілим образ мислення східних партнерів, стає доступнішим для розуміння механізм прийняття ними рішень що, безумовно, розширить мережу ділових партнерів.

Слухачі семінарів отримують безкоштовно великий обсяг інформаційно-довідкових матеріалів з питань бізнес-клімату в арабських країнах Азії та Африки, національних особливостей бізнес-переговорів і арабського ділового етикету, що є запорукою успішних міжнародних ділових відносин.

З найкращими побажаннями,

В. Чабанний,
директор